Kdo zaplatí vadné prsní implantáty?

Publikováno 26.3.2012

Chtěly si vylepšit poprsí pomocí implantátu po prodělání vážné nemoci, ale profesionální chirurgové je ohrozily na životě. Ženám s voperovanými vadnými PIP implantáty není vůběc do smíchu. Naštěstí se pražská nemocnice rozhodla jim je bezplatně vyměnit.

Francouzská firma Poly Implant Prothese vyrobila sérii vadných prsních implantátů. I české ženy po rakovině prsu na vlastní kůži pocítily, jak moc nebezpečné implantáty jsou. Pražské nemocnice se však rozhodly, že klientkám tyto nebezpečné silikony zcela zdarma vymění. Náklady za práci i použitý materiál však zatím nikým nejsou pokryty a není ani jisté, zdali někdy budou. Výměna probíhá bezplatně právě proto, aby firma, která má implantáty na svědomí, nebyla nijak finančně trestána.

Tyto vadné implantáty byly vyráběny z hmoty obsahující složky, které nikdy nebyly schváleny lékařskou komorou. Jejich nositelkám tak nyní hrozí 7x větší nebezpečí protrhnutí než jiným ženám s operovaným poprsím.

Operace prsou žen, jež prodělaly rakovinu prsou, jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, proto zejména při nich byly vadné PIP implantáty používány v souvislosti s jejich nízkou cenou. O závadnosti však dosud nikdo nevěděl.

Klientky jsou samozřejmě rozhořčené a plné obav o své zdraví. I když budou jejich implantáty vyměněny, samy si na operaci ještě nějaký ten čas rozhodně počkají.

Komentáře