Reportáž: AVON pochod proti rakovině prsu

Publikováno 16.6.2011

AVON pochod se letos konal již pojedenácté. Kosmetická společnost, která letos slaví 125. výročí své existence a 20 let působení v České republice, se boji proti rakovině prsu věnuje už od roku 1992. AVON tehdy v USA založil Fond pro zdraví žen. V ČR probíhá podpora projektu od roku 1997, a to pomocí prodeje předmětů se symbolem růžové stužky.

Ženy v růžových a muži v šedivých tričkách s nápisem JDU zaplnili v sobotu Staroměstské náměstí. V jejich středu bylo i deset ambasadorek projektu, známých českých hereček a zpěvaček, které svým jménem akci zaštiťují.

AVON pochodMonika Absolonová, Dara Rolins, Lucie Borhyová, Simona Stašová, Lenka Termerová, Martha Issová, Aňa Geislerová, Mahulena Bočanová, Tatiana Vilhelmová a Tereza Brodská. Ženy společně přestřihly startovní pásku a jakmile Staroměstský orloj odbil pravé poledne, pochod se dal na pětikilometrovou cestu Prahou.

V čele jela čtveřice policistek na koních, za nimi rozdovádění bubeníci následovaní ambasadorkami, které nesly transparent "AVON proti rakovině prsu; pochod 2011". Za nimi se úzkými uličkami Starého Města hrnul dav, který podle pořadatelů čítal na deset tisíc hlav.

AVON pochodMelouny a zmizení celebrit

Pochod se vinul centrem města, minul pražský Magistrát i Ministerstvo práce a sociálních věcí. U Karlova náměstí zastavil dopravu a vytvořila se tam dlouhá kolona aut.

Lucie BorhyováZhruba v polovině cesty byla zastávka a na účastníky čekala voda a melouny. Zatímco pochodující v poměrně parném brzkém odpoledni odpočívali a sbírali síly na zbylé dva kilometry, celebrity se nenápadně vytratily. Když se průvod opět pohnul, v čele u transparentu nekráčela už ani jedna z partronek.

AVON pochod se letos konal již pojedenácté. Kosmetická společnost, která letos slaví 125. výročí své existence a 20 let působení v České republice, se boji proti rakovině prsu věnuje už od roku 1992. AVON tehdy v USA založil Fond pro zdraví žen. V ČR probíhá podpora projektu od roku 1997, a to pomocí prodeje předmětů se symbolem růžové stužky.

Do letošního roku se v Česku podařilo vybrat 66 milionů korun. Na boj proti rakovině prsou přispívali i účastníci pochodu - povinnou vstupenkou bylo zakoupení trička, které stálo 300 korun. Dvě stovky z každého trička šly na podporu boje proti rakovině,  konkrétně na podporu vyšetření prsou v projektu Ženy ženám.

Pochod se každoročně nekoná jen v ČR, ale i v dalších 50 zemích světa. Celkem se ho účastní statisíce (hlavně) žen. Jsou mezi nimi i ty, které rakovinu prsu prodělaly, úspěšně ji překonaly a nyní vyjadřují podporu všem nemocným a upozorňují na nutnost prevence.

AVON pochodNa závěr trochu Čechomoru

Po pěti kilometrech a dvou hodinách dlouhý průvod dorazil do cíle - do Žlutých lázní. V areálu, který leží na břehu Vltavy u podolské vodárny, se tradičně konalo zakončení akce.

Návštěvníci se mohli těšit nejen na občerstvení, zmrzlinu nebo pití. Na velkém, stylově růžovém pódiu vystoupila kapela Čechomor a po ní Dalid Koller se svou skupinou. Lidé se pohodlně usadili nebo položili do trávy a netížilo je ani mračící se nebe ani ceny jídla a pití, které rozhodně nebyly lidové (například půllitrová minerálka za 40 korun).

Kolem třetí hodiny odpolední skutečně přišla drobná přeprška a ochladilo se, ale ani to návštěvníky neodradilo. Fotili se s maskotem - hrochem, bavili se a děti dováděly na dřevěných maketách exotických zvířat.

Komentáře