Jen do šňůrek: strings a jiné kalhotky!

Publikováno 13.6.2011

Zafouká letní větřík - a sukně vlaje kdesi u pasu. A v tu chvíli jste moc ráda, že jste investovala do spodního prádla a do holicího strojku nebo epilátoru...

To tu ale nebylo odjakživa. Na spodní kalhotky, bez kterých si běžný den nedokážeme představit, jsme si musely počkat v podstatě do nedávné minulosti. V dámském šatníku se začaly objevovat, a to jen velmi sporadicky, až v 16. století. Nosila je prý například Kateřina Medicejská.

Kalhotky jen do 12 let!

A to byl spíš sexy výstřelek. Spořádaná žena se musela obejít bez kalhotek další dvě století. Ještě v 18. století bylo nepatřičné, aby dámy nosily kalhotky. Ty si jako známku luxusu oblékal v Paříži jen mizivý zlomek urozených paní. Nabírané biedermaierovské kalhotky, které byly módní v první polovině 19. století, nosila jen malá děvčátka. Vděčila za to francouzskému filozofu Jean-Jacques Rousseauovi. Ten se ve své knize Emile zasadil o to, aby se i holčičky mohly vyřádit. Na to musely být ale řádně oblečené. Jakmile však dosáhly věku 12 let, musely odložit kalhotky a obléknout si přes holá stehna dlouhé sukně.

Nepojmenovatelné a nepostradatelné

Teprve 19. století přineslo kalhotkovou revoluci. V módě byly krinolíny, a ty dokázaly být zrádné. Když se dáma posadila, zvedla se drátěná konstrukce a odhalila intimní místa majitelky. Stejně jako při pokusu se ohnout. To zase dámy chtě nechtě odhalily pozadí.

Snaha v těchto případech ukrýt nahotu vedla k počátku používání jakýchsi spodních kalhotek: dvou samostatných nohavic velkých rozměrů spojených v pase šňůrkou. V Anglii se jim říkalo nepojmenovatelné, ve Francii nepostradatelné a v Německu jednoduše šaty na nohy. Měly praktickou výhodu: dámy se nemusely při návštěvě toalety složitě svlékat. Uprostřed totiž chyběl šev. Základním výrobním materiálem bylo plátno a flanel, zdobilo se krajkou. Přesto nebyly kalhotky dostupné všem. Chudé ženy je nenosily vůbec.

Do práce a do kalhotek!

TangaMasové používání spodních kalhotek nastává až ve druhé polovině 19. století spolu s tovární výrobou a výrazným zlevněním zboží. Tím, že v té době začínají ženy pracovat, objevuje se i nový styl oblékání. Sukně se zkracují a kalhotky zahajují cestu k miniaturizaci. Od 30. do 50.let se běžně nosily stahovací kalhotky s dlouhými či kratšími nohavičkami, které díky elastickému materiálu zpevňovaly bříško, stehna i hýždě. Ty ustoupily minisukním v 60. letech a od té doby vládnou typy bez nohaviček. Od 80. let pak kalhotky začaly dobývat naše prádelníky bezpočtem střihů a provedení.

TangaV historii spodních kalhotek existují dva významné mezníky, a to představení bikin v roce 1946, a pak kalhotek zvaných tanga. Ta se překvapivě objevila už ve 30. letech minulého století, kdy starosta New Yorku vydal nařízení, že nazí tanečníci se musí zahalit. Dívky si chtěly nechat zadečky nahé a tak přišly do západního světa kalhotky, jejichž zadní část tvořil jen proužek látky nebo šňůrka. Odtud pochází i jejich anglický název string.

Jenom šňůrky

Striptérky objevily tento dráždivý kousek prádla už mezi dvěma světovými válkami, ale tanga nejsou žádná novinka. Jde o jeden z nejstarších způsob oblékání vůbec. Svědčí o tom tradiční oblečení indiánských kmenů v brazilské Amazonii či domorodých afrických kmenů. Podobné je tradiční japonské spodní prádlo fundoši.

TangaModerní tanga se pak objevila v 70. letech na brazilských plážích jako dámské plavky a vzhledem k jihoamerickému obdivu pro ženské pozadí si rychle získala značnou popularitu. Před dvaceti lety jejich tvar pronikl i do sféry spodního prádla, nejprve mezi ženami, později i mezi muži. Slovo tanga je odvozeno z anglického thong = řemínek, pásek. Termín G-string pak patří k ještě více miniaturní verzim, tvořené pouze předním trojúhelníkovým dílem, pospojovaným úzkou pruženkou kolem pasu a na ní navazující pruženkou mezi hýžděmi

I u nás si můžete zakoupit oblíbené kalhotky tanga a to přímo ZDE!

Komentáře