Aktivní na 100%

Publikováno 29.7.2011

Při sportu na slunci se naše tělo pořádně zahřeje. Je však celá řada cool tipů, jak sportovat i při letních teplotách.

Slunce pálí, vzduch se tetelí nad asfaltem na silnici, každý sebemenší pohyb vyplaví z potních žláz proud potu. Jakmile se opravdu oteplí, taje pak sportovní výkonnost jako horká čokoláda. Na trase, kterou jsme ve vlahých jarních dnech opakovaně uběhli bez větší námahy, se v horkém počasí vlečeme celí rudí v obličeji, těžko se nám dýchá a tělo máme splavené potem. Avšak: Skvrny potu, které samy o sobě nevypadají příliš slušivě, jsou známkou dobré kondice. Čím lépe je tělo trénováno, tím dříve se začíná potit, a to z toho důvodu, aby udržovalo tělesnou teplotu co možná nejstálejší. Pocení ale nemá nic společného se zvýšeným spalováním tuku, je způsobeno větším prokrvením svalů a kůže, které tak reagují na vysoké teploty. Přesto platí: Nepřetěžujte své tělo. V létě má už dost práce s tím, aby udrželo nízkou tělesnou teplotu a dobře hospodařilo se zásobami vody.

Optimální načasování

Běhání

Nejlepší je běhat v časných ranních hodinách a nebo při večerním stmívání

Ambiciózní jedinci provozující letní sporty by se měli vyhýbat slunci. To znamená: Nejít běhat o polední pauze, i když by nás to údajně podle biorytmů mělo dostat do špičkové formy. Časné ráno a doba večerního stmívání se ke sportovním výkonům hodí podstatně lépe. Mezní hodnota na teploměru je 25°C, poté, při vyšších teplotách, již lékaři obecně od namáhavějšího pohybu odrazují. Když totiž sloupec rtuti stoupá, zvyšuje se rovněž i koncentrace ozonu ve vzduchu. Výfukové plyny a jemný prach v hustě osídlených a průmyslových oblastech stupeň zátěže ještě zvyšují. 10 až 15 procent všech lidí pak reaguje citlivě, protože ozon dráždí sliznice dýchacích cest a oči.

Co na sebe

Běhaní

Sportovní oděv je velmi důležitý. Zvolte světlé letní barvy a vzdušný materiál.

"Méně je více" platí v létě, co se týče módy, téměř ve všech směrech, nejen při sportu. Při námaze uděláte nejlépe, když se obléknete do vzdušných materiálů, opravdu cool jsou pak speciální funkční materiály s UV ochranou. Prodyšná trička zároveň odvádějí pot a pouštějí k pokožce vzduch. Hned při nákupu byste měli vybírat ze světlých letních barev, které podporují organismus v regulaci tělesné teploty. Černé topy možná dělají hezčí postavu, pohlcují však nejvíce tepla ještě více tělo zahřívají. K povinným doplňkům patří nyní také pokrývka hlavy a sportovní sluneční brýle.

Faktory sluneční ochrany

Aby nás slunce nijak neomezovalo v zábavě, je třeba celé tělo důkladně mazat. Jedna dávka opalovacího krému pro celé tělo však nestačí. Pravidlo vyžaduje vyšší dávkování. Čajová lžička krému přijde na obličej, devět čajových lžiček ochrání tělo. I poté je však nutné pravidelně vrstvu krému obnovovat, při sportu se totiž chemický obranný film po nějaké době naruší. Pot navíc odplavuje UV filtry. Pro se krémujte každé dvě hodiny. Chytré hlavičky si již ráno nanesou na obličej opalovací krém a už se nemažou denním krémem.

Pravidla pro koupání

Zábava na pláži a ve vodě vyžaduje dlouhodobou ochranu proti slunci. Vodomily totiž zábava rozptyluje, při šnorchlování nebo surfování ztrácejí pojem o čase. Přitom právě na vodní hladině vzniká akutní nebezpečí popálení od slunce. Ani voděodolné opalovací krémy nejsou zárukou několik hodin trvajícího cákání. Ten, kdo se častěji potápí pod hladinu, by měl upřednostňovat extra voděodolné krémy a pravidelně obnovovat ochrannou vrstvu. UV paprsky kromě toho pronikají do pokožky i ve stínu, slunečníky a koruny stromů z nich zadrží pouze 70%, zbytek se dostává bez zábran k pokožce. Na pláži se k tomu navíc přidává odraz slunečních paprsků od vody a písku.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA:

Tipy pro sportování na slunci:

  • Ještě než si zašněrujete sportovní boty, vyplatí se Vám podívat se na internet: Když koncentrace ozonu překročí hodnotu 180 µg/m³, klesá kvůli zhoršené funkci plic tělesná výkonnost - raději pak netrénujte příliš intenzivně ani příliš dlouho; od hodnoty 380 µg/m³ byste měli sportovat ve vnitřních prostorách.
  • Ve velkém horku nesportujte vůbec a cvičení do svého programu zařaďte raději na časné ráno nebo pozdní večer.
  • Raději vybírejte trasy ve stínu, například v lese.
  • Hodně pijte, abyste vyrovnali ztrátu tekutin a elektrolytů.
  • Noste speciální a světlé sportovní oblečení.
  • Vždy noste pokrývku hlavy - nejlépe takovou, která chrání i týl.
  • Používejte krém s vysokým ochranným faktorem, nezapomínejte namazat uši i krk.
  • Trénink pojměte volněji a neplánujte si dlouhé cvičení.

Doplňování tekutin

Při sportování v létě se více potíme, a proto máme i vyšší potřebu tekutin. Tělo při něm ztrácí až litr vody za hodinu a sní i minerální látky, zejména sodík. Tím stoupá nebezpečí svalových křečí. Jeden pohled na váhu před a po sportovní aktivitě Vám pomůže k tomu, abyste

Tekutiny při sportu

Nejlépe uděláte, když před cvičením vypijete láhev minerální vody.

zhruba věděli, kolik tekutin jste tréninkem ztratili. Žízeň je již vážný varovný signál, ke kterému by správně nemělo dojít. Bolesti hlavy a pocit závratí pak znamenají již nejvyšší stupeň alarmujících příznaků nedostatku tekutin. Aby k nim nedocházelo, měli bychom ideálně ještě před sportováním sáhnout po láhvi (minerální) vody. Vhodnou alternativou jsou perlivé ovocné šťávy ředěné v poměru jeden díl šťávy a dva až čtyři díly vody. Při vytrvalostním tréninku, který trvá déle než jednu hodinu, se nabízejí izotonické nápoje, které vyrovnají vyšší ztrátu minerálních látek. Tip zkušených sportovců, co si dát po sportu: nealkoholické pivo. Osvěží, má méně kalorií než pivo s obsahem alkoholu, obsahuje elektrolyty a vitaminy a co do zahnání žízně je srovnatelné s izotonickými nápoji pro sportovce.

Komentáře