Balerínky: Jak se z nich stal dnešní módní hit?

Publikováno 13.5.2012

Ženy celého světa na ně nedají dopustit! Ano, řeč je o balerínkách. Jak se ale zrodil tento nepostradatelný kousek našeho botníku? Historie balerínek je více než zajímavá. Zjistěte, jakou cestu tyto populární boty urazily, než se dostaly do módních butiků.

Každá z nás se může určitě pochlubit minimálně jedním párem balerínek. V dnešní době se jejich výroba rozšířila na maximum a vyrábějí se nejrůznější druhy, tvary, barvy, vzory a značky. Ženy si je oblíbily právě kvůli jejich kreativitě, něžnosti a samozřejmě i nízké pořizovací ceně. Podpatky tak šly do ústraní a nahradily je pohodlné a přitom ženské balerínky. "Balerínka je velmi speciální bota, má sice zcela rovnou podrážkou, ale zajišťuje krásnou chůzi," řekl o nich návrhář Azzedine Alaia.

Od taneční obuvi k městské ženskosti

Původ balerínek se skrývá ve Francii, kde v roce 1947 mladý Roland Petit, tanečník v proslulé Opeře Garnier, poprosil svou matku, aby mu ušila pohodlnou taneční obuv na balet. Matka Rose Repetto přišla ve snaze splnit synovi přání na revoluční myšlenku - přišít pružnou kůži z vnitřku poty jako podrážku dospodu boty. Tanečník tak měl mnohem větší pohodlí než doposud.

BalerínkyBoty se staly oblíbené u dalších tanečníků, začátečníků i profesionálů, a Rose prodala nespočet párů. Dosud úspěšná majitelka bistra se rozhodla ukončit své dosavadní podnikání a věnovat se novým botám, které sklízely maximální úspěch - balerínkám. Nové páry bot šila v pronajatém pokoji na De La Paix.

Zásadní změna nastala v den, kdy se do tohoto pokoje vydala Brigitte Bardot a požádala Rose o rudé lakované balerínky s podpatkem, které dostaly název Cendrillon. Herečka se v nich později objevila ve filmu A Bůh stvořil ženu, od té chvíle se ve Francii staly nepostradatelnými pro každou ženu.

Repetto se stala uznávanou značkou. Rose se věnovala dál taneční obuvi, ve své výrobě dala prostor i městskému stylu pro každou dámu. Tuto značku si objevila řada celebrit, kromě zmiňované Brigitte Bardot na ni nedal dopustit například pánský model Serge Gainsbourg. Zlom však nastal po smrti zakladatelky této filmy. Značka začala pomalu upadat a tento typ obuvi se přestal zcela vyvíjet.
Balerínky: Jak se z nich stal dnešní módní hit?

Zpět na výslunní se značka dostala díky Jeana-Marca Gauchera, který za pomoci velkých módních osobnosti, svým úsilím dostal značku za hranice Francie a balerínkám dal dnešní podobu.

Na trhu je nespočet druhů, které si zamiluje každá žena. I pro sportovní typy se vyrábějí pohodlné balerínky pro volný čas. Pokud vám tento druh bot ještě chybí, neváhejte a vyrazte ihned na nákupy! Bez balerínek se prostě neobejdete.

Komentáře