Co o nás prozradí naše oblíbené barvy?

Publikováno 2.11.2011

Červená barva dráždí, umí rozproudit krev, ale měli by se jí, pokud jde o oblečení a doplňky, vyhýbat lidé, kteří onemocněli rakovinou. Modrá barva chladí, vyzařuje harmonii, zklidňuje. Víte o tom, že každé barvě jsou přisuzovány jisté vlastnosti a že to, jaké barvy jsme si oblíbili v oblékání, o nás leccos prozrazují?

Odborníci, kteří se vlivem barev na lidskou psychiku zabývají, přidělili čtyřem základním povahovým rysům člověka tyto barvy: melancholikovi modrou, cholerikovi (jak jinak) červenou, sangvinikovi žlutou a flegmatikovi zelenou. Ano, jistě, podléháme módě, podléháme tomu, co se zrovna v obchodě dá sehnat a co se dá dobře zkombinovat už s tím, co máme doma v šatníku, nicméně jistou tendenci, pokud jde o barvy našich oděvů, lze vysledovat. Jak to tedy s barvami je?

Často si je, pokud jde o oblečení, vybíráme intuitivně dle toho, v jakém jsme zrovna psychickém rozpoložení, jak se cítíme, co prožíváme. Barevné oblečeníČervená pomáhá tam, kde jsou lidé zimomřiví, mají nízký tlak, potřebují rozproudit krev. Modrá barva zklidňuje, zpomaluje. Zelená má podobný účinek jako modrá, hojí a harmonizuje. Žlutá povzbuzuje, podněcuje a rozveseluje. Zrovna tak jako oranžová.

Bílá a černá vlastně nejsou barvami v pravém slova smyslu, a přesto jsou velice oblíbené a najdeme je snad v každém šatníku.

Černé šatyČerná barva signalizuje chlad, odcizení. Nosí ji lidé, kteří jsou uzavření, mají sklon k zádumčivosti nebo naopak lidé velice ambiciozní, nicméně chránící si své soukromí. Pokud jste si černou oblíbili a nosíte ji často, je dobré ji odlehčit alespoň nějakým doplňkem v jiné barvě, ať už syté či pastelové. Stačí kabelka, pásek, šátek okolo krku, korále, prostě cokoli, co vás rozjasní a dodá na přitažlivosti.

Bílé šatyBílá je čistá, otevřená, je to barva nevinnosti. Je spojována s klidem, tichem, vyrovnaností. Bílou barvou nelze nic zkazit. Sice nezeštíhluje jako černá, propůjčí nám však jistou nevinnost a něhu.

Zajímavá je kombinace obou dvou barev, protože ačkoli jde o kontrast, vzájemné působení obou dominantních "barev" se tím do značné míry eliminuje. Bílá je světlo, černá je tma.

Komentáře