Jak bojovat se sluneční alergií

Publikováno 7.8.2011

Skutečností je, že 10-20% Čechů trápí sluneční alergie neboli polyformní světelná dermatóza. Máme pro vás pár rad, jak ji přežít.

Alergiků v posledních letech razantně přibývá. Nejčastěji se problémy vyskytují u žen mezi dvaceti a třiceti lety. Ve většině případů alergie s časem narůstá a dospívá až do fáze, kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc (kožního lékaře či dermatologa).

Projevy alergie

Opalování na pláži

Bez opalovacího krému ani ránu. Je nezbytné jej používat i mimo opalování, namažte se před každou cestou ven.

Po vystavení pokožky slunečnímu záření (a nemusí nutně jít o žádné opalování v tropických zemích) se na kůži objeví nepříjemná svědivá vyrážka v podobě drobných pupínků či puchýřků. Velice časté je, že postižená místa zůstanou neopálená, i když to tak z počátku vůbec nevypadalo.

Jak alergii předejít?

Nejlepší radou by bylo úplně předejít kontaktu se slunečním zářením. Ovšem, každý z nás, chtě nechtě musí v létě chodit ven, někteří dokonce jsou dokonce vystaveni paprskům denně. Zabránit však akutním projevům sluneční alergie lze a to pomocí pravidelných návštěv solária. Doporučujeme začít s návštěvami už na konci zimy či začátku jara. Pár minut týdně rozhodně stačí, rozhodně se nemusí jednat o nějaké přemrštěné opalování, pokud to přeženete, hrozí vám riziko nepříjemné vyrážky. Školené pracovnice v solárních studiích vám

Beta karoten

Vitamín beta-karoten je obsažen například i v mrkvi. Nemusíte tedy jeho hladinu zvyšovat jen pomocí pilulek.

poradí podle vašeho typu alergii, jak silný stroj je pro vás vhodný a na jak dlouho je vhodné se opalovat. Obecně je pro alergiky nejlepší začít na 3 minutách.

Nezbytný je ovšem také přísun vitamínu a to především beta-karotenu, který podporuje pigment, ale i vitamínu E a selenu. Před každým přísunem slunečních paprsku se pečlivě namažte opalovacím krémem s vysokým faktorem (faktor 30 v Čechách a 50 v tropických krajích). Věnujte trochu času pokožce i po tom, co jste ho vystavili sluníčku. Namažte jej krémem po opalování, můžete použít také krém s obsahem panthenolu.

Po projevu reakce

Přestože je vyrážka svědivá, vyhněte se škrábáním. Pro zmírnění svědivosti je dobrý panthenol, případně krém na vyrážky. Váš dermatolog vám také může předepsat zásyp či pudr. V zahraničí seženete masti přímo v místních lékárnách.

Přejeme Vám pohodové léto.

Komentáře