Krémy na opalování: nešetřete na tloušťce, šetřete na penězích

Publikováno 1.7.2011

Chystáte se do drogerie pro opalovací krémy na prázdniny? Vezměte si radši dva: O míře vaší ochrany rozhoduje tloušťka namazané vrstvy! A klidně mohou dohromady stát jako ten jeden.

Vědci totiž zjistili, že dražší opalovací krémy nejsou lepší než ty levnější. Pravda, byli to američtí vědci, ale není důvod předpokládat, že to u nás bude jiné.

První mýtus padl

Podle spotřebitelského testu Consumer Report tak je klidně možné se spolehnout na levnější značky. Spíš je dobré sledovat složení výrobku a jak je v praxi dolný proti potu a vodě.

"Zajímavé je, že lidé si většinou nestěžují na poskytovanou ochranu, ale na to, jak jim krém voní a jak vypadá na kůži," podotýká dermatolog David Beynet z Kalifornské univerzity. V Čechách se největší důvěře podle lékárníků těší produktová řada Daylong, která se vyznačuje unikátní farmaceutickou technologií využívající lipozomální systémy.

Myslíte, že čím vyšší faktor, tím lépe?

Jak na co. Krémy s nižší ochranou než 10 nemají vůbec smysl, i u nás v ČR v mírném pásmu volte aspoň patnáctku. A na dovolenou do ciziny si pořiďte alespoň třicítku – čím jižněji, tím vyšší stupeň. Ale pozor – i tato logika má své hranice

Spočítejte si to: faktor 10 propustí 10 procent škodlivého záření, faktor 50 propustí 2 procenta záření, ale faktor 100 pouze 1 procento. Rozdíl ve vyšších faktorech již není tak markantní a proto je zbytečné kupovat velmi drahé krémy s vysokými faktory.

Záleží na tloušťce

Lékaři připomínají, že číslo ochrany není zárukou bezpečnosti. Podle britského odborného časopisu Drugs and Therapeutics záleží na tloušťce vrstvy krému.

Faktor 15 je dostatečný, je-li aplikován v množství 2 mg na centimetr čtvereční. Dospělý při denním několikahodinovém pobytu venku by tak měl spotřebovat balení o 200 mililitrech za necelý týden.

Jenže lidé se většinou natírají sotva polovičním množstvím. Obvykle je to 0,5 až 1,5 mg/cm2, a pak jeskutečná účinnost pouze 2,3, maximálně 12,8. A to je málo. U moře je tento rozdíl v náš neprospěch ještě markantnější.

Ozónová vrstva ustupuje

Ozónová vrstva atmosfér, která nás chrání před škodlivým slunečním zářením, byla letos na jaře nad severní polokoulí rekordně nízká – jen 60% normálu.

Ultrafialové záření na jedné straně představuje nejúčinnější cestu k získání vitamínu D, ale může být příčinou vzniku rakoviny kůže.

Ochrana před slunečním zářením je zcela nezbytná u dětí, jedinců se světlými vlasy a pokožkou a s větším počtem kožních pigmentových névů („znamének“), neboť expozice nadměrným dávkám slunění prokazatelně vede ke stárnutí kůže a zvýšenému výskytu melanomu.

Komentáře