Štíhlé cukroví: pochutnejte si a netloustněte

Publikováno 12.12.2011

Rok co rok řešíme ten stejný problém. Ale bez cukroví to prostě není ono, takže nám zbývá to prostě zase přetrpět. Ale existují také způsoby, jak se tloustnutí vyhnout, i když budete mlsat.

Když se řekne zdravé vánoční pečení, pro hodně lidí to nezní příliš lákavě. Ovšem pozor, nemusíte místo tradičních rohlíčků dělat jakési zeleninové placičky. Kolikrát stačí, když zvolíte variantu, která obsahuje zdravější suroviny a méně tuků. Pokud jíte zdravě během celého roku, vánoční přejídání zase tolik vaši postavu nezmění.

Je možné, že nově upravené recepty vám nebudou ze začátku tolik chutnat. Napříkald rohlíčky se díky nižšímu obsahu tuku nebudou rozplývat na jazyku a snížíte-li obsahu cukru, nebude vám logicky cukroví připadat tak sladké. Jenomže do většiny receptů se přidává i různé koření, které vaše cukroví chuťově ozvláštní.

Snižte množství cukru uváděné v receptech, není problém ubrat až na čtvrtinu původního množství. Cukr totiž na kvalitu výsledného pečiva nemá vliv.

Recepty na zdravější pečivo

Pečené:

Slepované štafetky: Potřebujete 40 dkg špaldové mouky, 20 dkg mouky z ovesných vloček, 20 dkg mletých vlašských ořechů, 1 vejce, 3 lžíce ovocné šťávy (dle hustoty těsta možno přidat), 15 dkg uvařených rozmixovaných rozinek, 15 dkg ztuženého palmového tuku nebo Hery. Vypracujte těsto, ze kterého na masovém mlýnku s formovacím nástavcem tvořte 5 - 7 cm dlouhé pásky, které upečte a po vychladnutí slepte marmeládou. Konce můžeme na máčet v čokoládě.

Nepečené:

Kokosové kuličky: Namočte do vody na několik hodin sušená jablka. Pak je umelte a smíchejte s rozinkami a opraženými a rozemletými ovesnými vločkami a opraženými a rozemletými ořechy. Ze vzniklé hmoty vytvarujete kuličky, které nakonec obalte v kokosu.

Karobové kuličky: Uvařený kuskus smíchejte s jablečným moštem (nebo se šťávou z kompotu), přidejte stejné množství kokosu, jednu lžíci sladěnky (slad z naklíčeného ječmene) a rozinky podle chuti. Poté vytvarujte kuličky, které obalíte v karobu (přírodní náhražka čokolády).

Ovocný salám: Potřebujete dva šálky sušeného ovoce, 100 g mandlí, 1 šálek jemných ovesných vloček a kokosovou moučku na obalování. Ovoce pomeleme na masovém strojku nebo v mixeru (pokud je hodně tvrdé, můžeme ho předem namočit). Do rozemletého ovoce přidejte namleté mandle a vše zahustěte vločkami. Vytvoří se hustá hmota, ze které vyválíte tvar podobný šišce salámu. Ten potom obalíte v kokosu, zabalíte do alobalu a dáte do lednice. Servírujte nakrájené na kolečka.

Kuličky z mandlí: Potřebujete 250 g loupaných jablek, 250 g přírodního třtinového cukru, 100 g loupaných mandlí, 1 citron a trochu vody. Z cukru a vody uvařte hustý sirup, přidejte nadrobno nakrájená nebo nastrouhaná jablka a ještě chvíli povařte. Pak přidejte polovinu oloupaných a nakrájených mandlí, citrónovou šťávu, trochu nastrouhané citrónové kůry a dovařte na hustou kaši. Z dobře vychladlé směsi tvořte malé kuličky. Nakonec je obalte v druhé polovině nasekaných mandlí a ukládejte do košíčků.

Komentáře