Velikost vašeho poprsí se mění každý měsíc

Publikováno 29.3.2012

Ne, není to jen pocit, že během menstruačního cyklu se vaše ňadra stále mění, je to opravdu tak. Co všechno má na změnu velikosti vašeho poprsí vliv?

Některé ženy dokonce v průběhu měsíce nedokáží nosit svou klasickou velikost podprsenky. Změny velikosti jejich poprsí jsou tak výrazné, že jim je podprsenka zkrátka malá. Proč ale? Jaké hormony tyto změny mají za následek? Co dalšího je ovlivňuje?

Progesteronu je nejvíce týden před menstruací

Tento hormon zvaný progesteron ovlivňuje velikost vašeho poprsí zejména v druhé polovině menstruačního cyklu. Ve světě je progesteron podáván mužům v ženském těle tzv. transexuálům, kteří se připravují na přeměnu na ženské pohlaví. U nás se však z důvodů souvisejících zdravotních rizik k tomuto nepoužívá. Nejvyšší hladinu ho máme okolo 21. dne cyklu, což je asi týden před menstruací. Zvětšení prsou je ohromující!

Prolaktin ovlivňuje množství tuku v prsou

Prolaktin, další hormon, jenž má na svědomí změny v oblasti vašeho hrudníku. V krvi je ho nejvíce v období ovulace. Zvláště ženy těhotné a kojící ho mají více, ale i u dívek v pubertě je jeho hladina vyšší než obvykle. Hormon se podílí na vývoji prsní žlázy a pomáhá k ukládání tuku v jejím okolí. Právě tuková tkáň se výrazně podílí na velikosti prsou.

Staré známé estrogeny

Estrogeny jsou právě ty hormony, jež jsou v České republice podávány mužům připravujícím se na proměnu svého pohlaví na ženské. Přestože jejich užívání sebou stále nese rizika, již nejsou pro transsexuály tak velké. V ženském těle jejich hladina vrcholí rovněž v období ovulace. Estrogeny se na cyklických změnách podílí nejvýznamněji.

Přebytečná voda

Dalším aspektem ovlivňujícím velikost poprsí je voda. Tu náš organismus zadržuje v období před menstruací mnohem víc než jindy, proto jsou naše prsa tak citlivá a zranitelná. Rada nad zlato: Omezte v předmenstruačním období přísun soli v potravinách, protože právě ta zadržování vody v těle napomáhá.

Komentáře