Zásady zdravého stravování

Publikováno 7.4.2013

Pokud jste se už na nový rok rozhodli, že letos se svou postavou něco uděláte, ale ještě jste nezačali, není důvod to vzdávat. Pohyb je samozřejmě velice důležitý, ale jako první je třeba začít u svého jídelníčku. Přinášíme vám shrnutí základních zásad zdravého stravování, které byste měla rozhodně dodržovat.

Chcete zatočit s přebytečnými kily? Zapomeňte na drastické diety, které provází nepříjemný jojo efekt, pocity hladu a téměř vždy skončí vybílením ledničky. Zaměřte se na svůj jídelníček a udělejte si v něm pořádek. A jak?

Snídejte jako králové...

Klaďte důraz na první jídlo dne. Snídani NIKDY nevynechávejte, snídejte vydatné a zdravé jídlo (ale ne to rádoby zdravé). Nezapomeňte na pořádnou porci vitamínů. V létě je skvělou snídaní ovocná miska - nakrájejte si několik druhů ovoce a smíchejte je. Uvidíte, jaká to je zdravá lahoda. V zimě si naopak naservírujte čerstvé pečivo s plátkem sýra či šunky a k tomu porci zeleniny.

Pokud chcete zhubnout a pročistit si organismus, neznamená to nutně hladovět. Důležité je nezapomenout jíst - dopřejte si více jídel denně (klidně i pět až šest) o menší porci (i zdravé jídlo je třeba jíst v umírněném množství). Dopoledne zakousněte jablko (ovoce má spoustu cukru, který vám dodá energii na celý den, ale vyhněte se jeho konzumaci v odpoledních a večerních hodinách).

Častou chybou, které se ženy dopouštějí, je vynechávání oběda. Přírodní steak z bílého masa se zeleninovou přílohou je ideální oběd plný potřebných živin, skvělé a chutné jsou také mořské ryby. Pokud máte chuť na něco lehkého, dejte si těstovinový salát, který osvěží v letních dnech. Odpolední svačinka není nezbytná, ale pokud chodíte spát pozdě, tudíž i pozdě večeříte, určitě ji uvítáte. Lehký knäckebrot nebo bílý jogurt je ideální.

Zdravá svačinka

Podle známé průpovídky bychom měli večeřet jako chuďasové. Myslete na to při chystání večeře. Pokud nemáte příliš velký hlad a postačí vám jen porce zeleniny, plus pro vás.

Nevěřte všemu

Ze všech stran se na nás valí spousta doporučení, které často bývají nesmyslné. Jedním z nejčastějším je zákaz jedení po 17. hodině. Toto je absolutní nesmysl a pokud ho dodržujete, tak akorát trápíte sebe a své tělo. Poslední jídlo byste měla sníst maximálně tři hodiny před spánkem. Nebudete tak ulehat ani s prázdným ani s plným břichem a tělu dopřejete odpočinek. Navíc se nebudou tolik ukládat tuky.

Ani vše, co se tváří jako zdravé, zdravé není. Tři příklady pro vás - müsli (především to křupavé zapékané) a müsli tyčinky, džusy (či ovocné nápoje, které se jako džusy jen tváří) a dietní výrobky, tzv. light. Velice důležité je číst složení výrobků - ne nadarmo ho výrobci uvádějí tím nejmenším písmem a pokud možno zezadu na obalu.

Naopak zdravé jídlo nemusí být vždy méně chutné, než to nezdravé. S trochou snahy se dá připravit i výborná zdravá alternativa.

Dodržujte pitný režim

A tím máme na mysli - PIJTE VODU!!! Denně byste měla vypít alespoň 2,5 litru čisté neperlivé a neochucené vody, ať je venku -10 nebo +30°C. Opravdu vynechejte z přijmu tekutin minerálky, sycené vody, limonády a džusy, které váš organismus zatěžují, bublinky vás nadjímají a zpravidla obsahují obrovské množství cukru. Takže voda, voda je zdrojem života i štíhlé linie. Bez pořádného příjmu tekutin dokonalé postavy nedosáhnete!

Voda

Buďte kreativní

Nemusíte si odpírat své oblíbené pochutiny. Máte-li ráda brambůrky, najděte si v obchodě, kukuřičné lupínky, které jsou stejně chutné, ale za to mnohem zdravější. Na výběr máte i z několika příchutí - rajče a bazalka nebo klasické solené. Pokud se neobejdete bez bramborového salátu, místo majonézy jej ochuťte jogurtem a konzervovanou zeleninu vyměňte za čerstvou. Věřte či ne, zdravou alternativu si lze vytvořit  snad ze všech jídel. Chce to jen trochu kreativity. :)

Pro potraviny nechoďte daleko

Ovoce a zelenina

Jídlo v hypermarketech není zrovna to nejlepší, co se dá sehnat. Jak si můžete všimnout, v posledních měsících se s problémovými potravinami roztrhl pytel. Raději kupujte maso u místního řezníka, pečivo v městské pekárně, zeleninu u zelináře nebo si ji popřípadě zasaďte na své zahrádce a vypěstujte sama. Spojíte příjemné s užitečným a nic nechutná lépe, než to, co si sama vypěstujete.

Vyváženě

I když jsou tuky označené jako nezdravé, nevynechávejte je ze své stravy. Veškeré látky, jakožto bílkoviny, tuky i cukry by měly být ve vašem jídelníčku rovnoměrně zastoupeny. Ovšemže přepálené tuky nejsou to nejlepší, ale kapka olivového oleje nikomu neuškodí. Stejně tak cukr v ovoci není jedovatý.

Zdravý oběd

Také mořské ryby obsahují přiměřené množství živočišného tuku. Stačí je připravit na másle, ochutit kořením a máte výborný a zdravý oběd.

Komentáře